5 Haz 2010

kutsal topraklar

Bazen cevabı gelmeyeceğinden bazen de cevabın kendisinden korktuğumuz için soru sormayız. Susarız. Zaman geçer ve biz unuturuz olup biteni.  “ toplumsal hafıza” dediğimiz şey nedir ki zaten, balık hafızası. Gün geçtikçe silikleşir bellek ve sonunda yok olur bütün o yaşanılanlar..Taa ki biri gelip bizi “fena” halde dürtene kadar. Sonra silkelenme başlar toplu halde. Olay gündemde olduğu sürece bizde küçük dünyamızda kendimizce “tepki”mizi  gösterdiğimizi düşünürüz. Sorun şudur ki, küçük dünyamız sandığımızdan daha küçüktür ve bu sebeple “tepki”ler bir türlü “etki”ye dönüşmez. Neyse ki bize tepkiyi göstermiş olmanın verdiği rahatlama yetiveriyor. Vicdanımız rahat, kafamızı hiç düşünmeden aksi yöne çevirebiliyoruz. Öyle bir nesiliz ki, yaşamadığımızı algılayamıyoruz. Hislerimiz uyuşmuş vaziyette. Birilerinin anlatması, gözlerimizle görmemiz, okumamız… bizzat yaşamadıktan sonra bizim için hiçbir anlam ifade etmiyor. Ne gerçekten orada olanları anlayabiliyoruz ne de “gerçekten” onlara yardım etmek istiyoruz.
Hadi itiraf edin, ne  Gazze de halkın %70 inin yoksulluk sınırı altında yaşaması ilgilendiriyor sizi, ne de İsrail in keyfine göre değişen yasak ürünler listesi. Gazze ye inşaat malzemesi sokmak yasak, müzik aletleri, laptop, at, eşek, keçi, A4 kağıt, adaçayı, kimyon, kişniş, zencefil, dondurulmuş meyve- sebze, nohut, bezelye, cips, sirke, soda, çikolata,fındık-fıstık, reçel, helva da yasak! Paket margarin serbest,teneke margarin yasak. Çay serbest , kahve yasak! Ama bunlar bizi neyse ki hiç ilgilendirmiyor(!) .
 Tek derdimiz “kendi küçük dünyamız”, kafamızda yarattığımız. En fazla “çok yazık” sözcükleri dökülüyor dilimizden. “hiçbir şey gelmez elimden” düşüncesi  ruhumuzda inanılmaz bir hafiflik etkisi yaratıyor.
Biz en fazla  “kınıyoruz” işte. Buna da şükür mü demeli, bilemedim. Neyse, bu da unutulacak nasılsa.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...